Životopis

13. října 2009 v 20:09 | Klepsi |  About Hugh
Hugh Michael Jackman se narodil 12.10.1968 v Sydney v Austrálii jako páté ze šesti dětí (3 sestry, 2 bratři). Oba jeho rodiče byli Angličané a emigrovali do Austrálie ještě před Hughovým narozením. V roce 1976 se rozvedli, matka Grace se vrátila do Anglie a otec Chris, pracující jako účetní, zůstal s dětmi v Austrálii.

Vystudoval komunikaci a žurnalistiku na technologické univerzitě. Když ji dokončil, rozhodl se pro herectví, které začal studov //<![CDATA[ //]]> at na Západoaustralské akademii muzických umění. Začal se věnovat divadlu, objevil se například v klasickém představení Kráska a zvíře nebo ve hře Sunset Boulevard. Za hlavní roli v představení Oklahoma! získal ocenění pro nejlepšího herce v muzikálu (ostatně Hugh je také talentovaným hudebníkem, kromě zpěvu umí hrát na piano, kytaru a housle). O rok později získal cenu Australského filmového institutu pro nejlepšího herce za jeho roli v městském dramatu Erskineville Kings. V únoru 1996 se oženil s herečkou Deborrou - Lee Furness, která je o 6 let starší než on. Seznámil se s ní při jeho první televizní roli v australském seriálu Corelli. Hugh hrál vězně, který se zamiloval do jeho advokátky (hrané právě Deborrou). Hugh a Deb adoptovali chlapce Oscara Maximilliana (nar. 2000) a holčičku Avu Eliot (nar. 2005).
Do Jackmanova života zasáhla neuvěřitelná náhoda, když ho režisér Bryan Singer vybral do svého filmu X- men místo Dougraye Scotta, který v té době už natáčel jiný film. Jeho role Wolverina z něj doslova přes noc udělala herce známého nejen v Austrálii, ale po celém světě. Romantická komedie Animální přitažlivost, kde si zahrál po boku Ashley Judd a Grega Kinneara jeho popularitu ještě zvětšila. Pak už následoval film za filmem: Akční Operace: Hacker s Johnem Travoltou, romantický Kate a Leopold s Meg Ryan nebo třeba X-Men 2.
V roce 2004 neváhal ohrozit svůj status akční hvězdy, když přijal nabídku na roli v Brodwayském muzikálu The Boy from Oz. Ztvárnil v něm postavu Petera Allena, australského homosexuálního baviče a skladatele, který zemřel v roce 1992 na AIDS. Hugh získal za tuto roli všechna možná ocenění, včetně ceny Tony, což je nejprestižnější divadelní cena, srovnatelná s filmovým Oscarem. Kritici přijali Hughovo ztvárnění s nadšením a stále je považován za jednoho z nejlepších muzikálových herců.
Hugh paradoxně předávání cen Tony třikrát po sobě uváděl, v letech 2003 - 2005, a ve stejném roce, kdy získal cenu Tony, navíc vyhrál i cenu Emmy právě za jejich uvádění.
Zatím nejrušnějším rokem pro něj byl rok 2006, kdy natočil filmy, které jeho fanoušci i on sám považuje za nejlepší. Mysteriózní Dokonalý trik režiséra Christophera Nolana, v němž si zahrál po boku Christiana Bala, Scarlett Johansson a Michaela Caina, byl ten rok jeho nejúspěšnější. Ve filmu Fontána Darrena Aronofskyho si zahrál rovnou trojroli, jeho kolegyní byla Rachel Weisz. Tento film nebyl moc dobře přijat kritiky a v kinech propadl. Důvodem bylo hlavně dost těžké téma filmu, zpětně je ale film oceňován a vysoce hodnocen. V roce 2006 Hugh ještě také propůjčil svůj hlas kresleným postavičkám - myši ve animáku Spláchnutej a tučňákovi v Happy Feet. Ve stejném roce pak přišla do kin poslední kapitola trilogie X-Men, X-Men 3: Poslední vzdor. Třetí díl trilogie se stal finančně nejúspěšnějším, i navzdory pochybné kvalitě vzhledem ke změně režiséra.
Hugh se potom na dva roky z filmového plátna vytratil, protože se vrhl na natáčení dvou velkých filmů. Zároveň se svou ženou, Deb a svým kamarádem, Johnem Palermo, založil produkční společnost Seed Productions. Jeho první produkční počin, film Podvod, s Ewanem McGregorem, se nesetkal s moc velkým nadšením, ale bylo to jen nadechnutí k velké produkci. Velkou část roku 2007 strávil v Austrálii, natáčením filmu stejného názvu režiséra Baze Luhrmana, kde si zahrál po boku Nicole Kidman. I když film nebyl v USA moc dobře hodnocen a přijat jak kritiky, tak diváky, v Evropě a hlavně Austrálii měl velký úspěch.
Koncem roku 2008 pak přišly dvě výzvy. Jednak byl prohlášen časopisem People za nej sexy muže planety, což Hugh bral s humorem sobě vlastním a tvrdil, že pro Australana je to spíš za trest, protože si z něj kvůli tomu budou dělat legraci ještě deset let. Krátce potom byl oznámen jako průvodce udílením Oscarů 2009. Přes mnohé pochyby tuhle roli zvládl na výbornou - jeho uvádění je dokonce považováno za jedno z nejlepších a už teď kolují zprávy, že Hugh bude po dlouhé době první člověk, který bude Oscary uvádět druhý rok po sobě.
V květnu 2009 pak konečně přišel jeho vysněný projekt, X-Men: Origins: Wolverine, který Hugh i spoluprodukoval a zopakoval si v něm roli Wolverina. Film v kinech vydělal celosvětově téměř 370 miliónů dolarů a Hugh se tak zařadil mezi komerčně úspěšné herce.
Hugh je považován za "nejmilejšího muže Hollywoodu". Svou pozitivní energií, a sympatickým přístupem "nebrat se moc vážně", je oblíben jak mezi kolegy, tak fanoušky. Vypracoval se tak do pozice muže, kterého ženy milují, ale muži by s ním šli rádi na pivo.

Zdroj: osobnosti.cz, kfilmu.net + moje úpravy

Copyright by:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama